سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

اخبار آی تی

مایکروسافت نسخه پیش نمایش پلتفرم یادگیری عمیق Brainwave را رونما

    نظر

مایکروسافت در جریان بیلد 2018 از نسخه‌ی پیش نمایش پروژه‌ی Brainwave که یک پلتفرم اختصاصی برای اجرای مدل‌های یادگیری ماشین مبتنی بر آژور است، رونمایی کرد. مایکروسافت طی نطق اصلی کنفرانس بیلد 2018 از نسخه‌ی پیش نمایش پروژه‌ی Brainwave رونمایی کرد. برین‌ویو پلتفرمی برای اجرای مدل‌های یادگیری ماشین مبتنی بر سرویس‌ ابری آژور بصورت آنی است. مایکروسافت برخلاف رقبای خود نظیر گوگل که تمرکز خود را روی تراشه‌های اختصاصی قرار داده‌اند، بیشتر در تلاش است تا از طریق FPGA یا مدارهای مجتمع دیجیتال قابل برنامه‌ریزی، اجرای مدل‌های یادگیری ماشین را با سرعت بیشتر به پیش ببرد. مایکروسافت معقتد است که با استفاده از FPGA، سرعت بیشتر را در کنار انعطاف‌پذیری بالاتر به ارمغان می‌آورد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط مایکروسافت، عملکرد FPGAهای استارتیکس اینتل در حالت استاندارد با عملکرد تراشه‌های اختصاصی توسعه یافته توسط رقبا برابری می‌‌کند. مایکروسافت آگوست سال گذشته برخی از ابعاد پلتفرم برین‌ویو را ارائه کرد. اطلاعات ارائه شده نشان از این دارد که این پلتفرم از سه لایه شامل معماری توزیع شده‌ی سطح بالا، لایه‌ی سخت‌افزار مشتمل بر موتور شبکه‌ی عصبی عمیق که در FPGA ادغام شده و یک کامپایلر و محیط اجرا تشکیل شده است. مایکروسافت در حال اضافه کردن FPGAih به شبکه‌ی دیتاسنترهای خود است. مزیت این روش، حذف پردازنده‌های سنتی مورد استفاده در سرورها است که ارتباط مستقیم با FPGA را ممکن می‌کند. مایکروسافت مدعی است که تاخیر در FPGA تا 5 برابر کمتر از پردازنده‌های TPU توسعه یافته توسط گوگل است. زمانی که مایکروسافت برای اولین بار از برین‌ویو رونمایی کرد، این پلتفرم نرم‌افزاری از هر دو فریم‌ورک Cognitive Toolkit مایکروسافت و TensorFlow گوگل پشتیبانی می‌کرد. 


راه های حفاظت از اطلاعات در فضای مجازی

    نظر

 به تازگی بازار هکرها حسابی داغ شده و هر روز خبرهای جدیدی از هک شدن کاربران اینترنتی به گوش می‌رسد. پس از هک وای فای، هک کردن اطلاعات تلفن‌های همراه بیشترین طرفدار را در میان هکرها دارد. هک کردن یکی از اقدامات غیر‌قانونی است که در میان جوانان و نوجوانان طرفداران بسیاری دارد. با این اقدام می‌توان از اسرار، فعالیت‌ها و اطلاعات شخصی دیگران باخبر شد؛ اطلاعاتی که می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. از طریق هک کردن حتی می‌توان اطلاعاتی درباره حساب‌های بانکی و اطلاعات مالی دیگران کسب کرد که هکرها با این اطلاعات می‌توانند حساب بانکی کاربران را خالی کنند. به طور کلی هکرهای جوان به منظور نشان دادن توانایی و استعداد سرشار خود به هم سن و سالان و همکاران خود دست به هک کردن اطلاعات کاربران اینترنتی می‌زنند یا در صورت بلندپروازی اقدام به هک کردن بانک‌ها می‌کنند. نوعی دیگر از هک شدن نیز وجود دارد که در آن افرادی به صورت هدفمند اطلاعات کاربران یک گروه اجتماعی مانند اعضای موسسه جمعیت امام علی (ع) را هک می‌کنند. معمولا این‌گونه هک‌ها از طریق سیستم‌های قوی و هوشمند کامپیوتری انجام می‌شود یا گروهی از هکرها با همکاری یکدیگر اطلاعات نهاد مورد هدف را هک می‌کنند.

هک‌های شخصی یا هدفمند

به گفته کارشناسان گروهی از هکرها تنها به دلیل اهداف شخصی اقدام به هک کردن اطلاعات کاربران اینترنتی می‌کنند اما در این میان برخی از هک‌ها به صورت سازماندهی شده و هدفمند انجام می‌شوند. مهدی غیبی، کارشناس امنیت اطلاعات در گفت‌و‌گو با «جهان صنعت» اظهار کرد: گروهی از هکرها به دنبال کسب تجربه هستند یا به خاطر رقابت در گروه‌های هکری، اکانت یا تلفن همراه کاربران اینترنتی را هک می‌کنند و از این طریق شهرتی کسب می‌کنند اما گروهی دیگر از هکرها به صورت هدفمند و با قصد دسترسی به اطلاعات افراد خاص، خبرنگارها، فعالان مدنی یا افراد مشهور حساب کاربری آنها را هک می‌کنند. او افزود: یکی از دلایلی که هکرها در کار خود موفق هستند نبود دانش کافی کاربران اینترنتی درباره امنیت و دانش فناوری است. به همین منظور برای جلوگیری از هک شدن و سوءاستفاده از اطلاعات کاربران باید دانش و سطح اطلاعات خود را در حوزه فناوری و شبکه‌های مجازی افزایش دهند. غیبی با اشاره به اینکه آموزش‌هایی در رابطه با جلوگیری از هک شدن و افزایش امنیت حساب‌های کاربری ارائه شده اما کافی نیست بیان کرد: آموزش‌های ارائه شده باید از بدو ورود تکنولوژی و تلفن‌های هوشمند به کشور ارائه می‌شده و در این زمینه دیرکرد بسیاری رخ داده و از سوی دیگر نیز این آموزش‌ها اندک بوده‌اند اما مردم نیز سهل‌انگاری کرده و نسبت به اطلاعات و آموزش‌ها درباره هک شدن بی‌توجه هستند. او تاکید کرد: آموزش‌های مربوط با ICDL در سطح گسترده به مردم ارائه شده و افراد جامعه تبدیل به کاربران فعال اینترنت شده‌اند اما در این آموزش‌ها، چگونگی افزایش امنیت حساب‌های کاربری، شبکه‌های مجازی، کامپیوتر‌ها و تلفن‌های همراه بسیار اندک بوده و چگونگی حفظ امنیت حلقه مفقوده آموزش‌های کامپیوتری در کشور به شمار می‌روند. عضو هیات مدیره نظام صنفی رایانه‌ای مشهد بیان کرد: کمترین مشکل هک شدن تلفن‌های همراه یا حساب‌های کاربری، سوءاستفاده از اطلاعات شخصی است. بنابراین با توجه به اهمیت چگونگی حفظ امنیت در فضای مجازی باید آموزش‌های مرتبط با آن از سطح مدارس ارائه شوند. او با اشاره به انواع مختلف هک‌های اینترنتی اظهار کرد: یک راه هک کردن دسترسی به یوزر و پسورد کاربران بوده و راه دیگر نیز استفاده از نرم‌افزارهایی است که حفره امنیتی دارند. اپلیکیشن‌هایی مانند بازار و پلی‌استور به طور معمول امنیت نرم‌افزارهایی برای دانلود ارائه می‌کنند را چک نمی‌کنند. کاربران هم نمی‌توانند تشخیص دهند کدام نرم‌افزار بد‌افزار بوده و دارای حفره‌های امنیتی است. هنگام استفاده از این بدافزارها که برخی اوقات کاربری‌هایی عامه‌پسند مانند فال حافظ یا آشپزی دارند از کاربران اجازه استفاده از اطلاعات شخصی را دریافت و سپس از این اطلاعات سوءاستفاده می‌کنند.غیبی افزود: کاربران معمولی این بدافزارها را نمی‌توانند تشخیص دهند. او با اشاره به اینکه هیچ‌گونه نظارتی روی نرم‌افزارها وجود ندارد اظهار کرد: فروشگاه‌های مجازی یا سامانه‌های پرداخت مالی باید پس از دریافت نماد اعتماد الکترونیکی فعالیت کنند. اما چنین قانونی برای نرم‌افزارهای تلفن‌های همراه وجود ندارد و این یکی از ضعف‌های نظارتی دولت در فضای مجازی به شمار می‌رود.

آموزش جلوگیری از هک شدن موبایل

به تازگی سایت رسمی پلیس فتا نیز اطلاعاتی را منتشر کرده تا کاربران بتوانند با رعایت آنها از هک شدن موبایل جلوگیری کنند.امروزه با فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند، اغلب افراد صاحب یکی از این گوشی‌ها هستند و روزانه ده‌ها برنامه را در آنها اجرا می‌کنند. اگر موبایل شما دارای سیستم عامل اندروید، iOS، سیمبین‌ یا ویندوز موبایل است، پس شما هم صاحب یک گوشی هوشمند هستید. موبایل شما به طور ناخواسته ممکن است مورد حمله‌های هکری قرار گیرد و اطلاعات شخصی خود را از دست بدهید. کاربران می‌توانند با رعایت برخی مسایل امنیتی، از هک شدن موبایل خود جلوگیری کنند. برخی از موارد امنیتی را در ادامه می‌خوانید:

1- زمانی که می‌خواهید وارد سرویس ایمیل یا سایت بانکی خود شوید، آدرس را با پیشوند HTTPS وارد کنید (مثلاhttps://gmail.com). به این ترتیب به شیوه‌ای امن به سایت مورد نظر وصل می‌شوید و امکان سرقت اطلاعات بسیار کم خواهد شد. تقریبا تمام سایت‌های بانکی و سرویس‌های ایمیل از پروتکل امنSSL پشتیبانی می‌کنند.

2- اگر ایمیل ناشناس (و مخصوصا ایمیل حاوی لینک) دریافت کردید، روی لینک‌های موجود در ایمیل کلیک نکنید زیرا هکرها با ارسال یک لینک حاوی کد مخرب می‌توانند موبایل یا تبلت شما را تحت کنترل در آورند. البته ایمیل‌هایی که از سایت‌های معتبر دریافت می‌کنید همیشه امن هستند‌ (به ویژه سایت‌هایی که خودتان در آنها ثبت نام کرده‌اید).

3- اگر به بازی یا اپلیکیشن احتیاج دارید، سعی کنید آنها را از منابع معتبر دریافت کنید زیرا برخی از همین App‌ها و بازی‌ها می‌توانند آلوده به کدهای مخربی باشند که باعث بروز مشکلات‌ امنیتی برای موبایل شما می‌شوند. با وجود عدم پشتیبانی برخی از اپ‌استورها از کاربران ایران، سایت‌های فارسی معتبری هم برای دانلود نرم‌افزار موبایل وجود دارند.

4- اگر علاقه‌مند به عکاسی با موبایل خود هستید و نمی‌خواهید که اطلاعات موقعیتی و برخی دیگر اطلاعات شخصی شما توسط عکس منتشر شود، کافی است گزینه‌های مربوط به GPS Camera و Geo Tag را غیر‌فعال کنید.موبایل‌های جدید این امکان را دارند که وقتی عکسی با موبایل خود می‌گیرید، اطلاعات موقعیتی شما را توسطGPS دریافت کرده و ضمیمه تصویر کنند. گفتنی است این اطلاعات زمانی مشخص می‌شود که عکس گرفته شده را توسط موبایل خود روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.اما اگر شما تصاویری را از قبل گرفته‌اید و هنوز آنها را در هیچ شبکه‌ای به اشتراک نگذاشته‌اید، کافی است با نرم‌افزار MicrosofPhoto Tools تمامی مشخصات شخصی خود را از روی تصویر گرفته شده حذف و سپس اقدام به اشتراک‌گذاری کنید.

5- بلوتوث و WiFi موبایل خود را در مراکز شلوغ خاموش نگه دارید (البته اگر به آنها نیازی ندارید.)

6- همیشه آپدیت‌های منظمی برای سیستم عامل‌های آندروید، ویندوز فون و iOS منتشر می‌شود. برخی از هکرها از این موضوع سوء‌استفاده کرده و فایل‌های آلوده خود را به عنوان آپدیت موبایل در اینترنت منتشر می‌کنند. مراقب این موضوع باشید و همیشه آپدیت سیستم‌عامل را توسط برنامه Update Manager خود گوشی انجام دهید.

7- یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید رعایت کنید این است که هیچ‌گاه حساب‌های بانکی خود را توسط نرم‌افزار‌های ناشناس باز نکنید بلکه از نرم‌افزار بانکی مخصوص بانک خود کمک بگیرید.پس از هک شدن چه‌کار کنیم‌به نظر می‌رسد این روزها که خبرهای بسیاری از گوشه و کنار جهان درباره هک شدن حساب‌های شخصی و اینترنتی و حملات سایبری به کاربران به گوش می‌رسد، بدیهی است اطلاع یافتن از اینکه پس از هک باید چه اقداماتی را انجام ‌دهیم، کمک بسزایی به ما خواهد کرد. به گزارش وب‌سایت wired، هیچ اتفاقی در فضای مجازی ناگوارتر از این نیست که متوجه شوید مورد حمله و نفوذ هکرها قرار گرفته‌اید و در آن لحظه تنها به تمام اطلاعات شخصی و محرمانه خود نظیر رمز حساب‌های بانکی، تصاویر و عکس‌های خصوصی، مدارک و فایل‌های ذخیره‌شده خود فکر می‌کنید که چه بلایی سرشان خواهد آمد. با اینکه حفظ و بازگرداندن اطلاعات از دست رفته یا لو رفته تقریبا غیرممکن است ولی با این حال در زیر به اقدامات و نکات کوچکی اشاره خواهیم کرد که می‌تواند از دوباره رخ دادن این‌گونه اتفاقات پیشگیری کند:از خودتان بپرسید چرا هک شدم‌با اینکه با پرسیدن این سوال از خودتان نمی‌توانید چیزی را برگردانید، ولی با این حال این سوال می‌تواند هشداری ذهنی ایجاد کند تا در مواقع دیگر از سهل‌انگاری‌ها و عواقب آن پیشگیری کند.

تمامی گذرواژه‌ها را تغییر دهید

نخستین گام پس از آنکه متوجه شدید مورد حمله هکرها و مجرمان اینترنتی قرار گرفته‌اید، آن است که گذرواژه تمامی اکانت‌ها و حساب‌های کاربری اینترنتی و غیراینترنتی خود را تغییر ‌دهید. کاربران می‌توانند با استفاده از ترفندهایی امنیت گذرواژه‌های خود را ارتقا داده و بالاتر ببرند تا بدین ترتیب هکرها به راحتی نتوانند گذرواژه آنان را حدس بزنند. پیشنهاد می‌شود هر شش ماه یک‌بار گذرواژه و پسورد کارت‌های اعتباری بانکی و اینترنتی خود را تغییر دهید.

به‌روزرسانی رایانه و گوشی هوشمند

قدم بعدی آن است که سیستم عامل رایانه یا گوشی هوشمند خود را به سرعت به‌روزرسانی و اسکن کنید تا در صورت وجود هرگونه ویروس یا فایل آلوده به‌زودی شناسایی شده و از بین بروند.حساب‌های کاربری یا اکانت‌های خود را احیا کنیددر صورتی که شما از سرویس‌های گوگل، اپل، فیس‌بوک، توئیتر و مایکروسافت استفاده می‌کنید، می‌توانید اکانت‌های خود را دوباره احیا و بازیابی کنید. این سرویس‌ها ابزارهایی را به کاربران‌شان ارائه می‌دهند تا در صورت از دست دادن اطلاعات، دوباره بتوانند آنها را احیا کنند.بدانید پای پول یا منافع دیگری در میان بوده استهمیشه پای پول یا منافع پر‌اهمیت در میان است. به عنوان مثال، شما درنظر بگیرید بعد از مراجعه به بانک و دریافت پول هنگفتی، آن را در جیب شلوار یا کیف پول‌تان گذاشته‌اید و راهی خیابان می‌شوید.وقتی دزدان و سارقان به شما حمله می‌کنند، تنها دلیلی که در ذهن‌تان می‌آید، پولی است که با خود به همراه دارید. پس می‌توان انتظار داشت مجرمان اینترنتی نیز همواره به دنبال پول یا منافع بزرگ دیگری هستند و بدین منظور هم به حساب‌های کاربری شما حمله می‌کنند.

نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس را به‌روزرسانی کنید

یکی دیگر از اقدامات بدیهی کاربران، به‌روزرسانی نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس سیستم عامل رایانه یا گوشی هوشمند است. برخی از کاربران تصور می‌کنند تنها با یک بار نصب کردن این‌گونه نرم‌افزارها، برای همیشه از حملات سایبری، ویروسی و بدافزارها در امان خواهند ماند. این در حالی است که کاربران باید برای حفظ و ارتقای امنیت اطلاعات خود، همواره آنتی‌ویروس‌های معتبر و اصلی نصب‌شده خود را به‌روزرسانی کنند.استفاده از اکانت‌ها را پایان دهیدشما می‌توانید در صورت هک شدن یک دستگاه، قابلیت دسترسی به اکانت‌ها و حساب‌های کاربری خود را از تمامی دستگاه‌های دیگر پایان بخشیده و terminate کنید. بسیاری از سرویس‌ها و پیام‌رسان‌ها نظیر تلگرام این قابلیت را دارند.در صفحات مجازی اعلام کنید

و در آخر، کاربران به منظور جلوگیری از ایجاد سوءتفاهم و عواقب احتمالی، در صفحات اجتماعی خود، دیگران را از هک شدن حساب‌های شخصی خود مطلع کنند تا در صورت افشاگری و لو رفتن تصاویر و اطلاعات شخصی در فضای مجازی، از مشکلات احتمالی پیشگیری شود.


معرفی اپلیکیشن عکسبرداری جذاب «Pop Camera»

    نظر

«Pop Camera» نام اپلیکیشنی است که دوربین گوشی شما را به یک دوربین اسباب‌بازی قدیمی تبدیل می‌کند و برای این کار به استفاده از هیچ ابزاری نیاز ندارد. این اپلیکیشن به شما امکان را می‌دهد تا از حالت‌های مختلف عکسبرداری جذاب و قدیمی استفاده کنید. این حالت‌ها در اصل مشابه دوربین‌های قدیمی بی‌کیفیت طراحی شده‌اند و در هنگام عکسبرداری سوژه‌ها را همراه با کیفیت و افکت‌های ضعیف اما جذاب ثبت می‌کنند.

این اپلیکیشن با شبیه سازی این حالت‌ها به شما این امکان را می‌دهد که عکس‌های متحرک دوتایی، 4تایی، 12تایی و 16تایی ثبت کنید و در کنار آن بتوانید 20 فیلم یا بیشترهم ضبط کنید. ضمنا امکان انتخاب حالت تصاویر به شکل مربع یا مستطیل و حالت Double Exposure هم وجود دارد.

فیلترهای تصاویر البته پس از ثبت عکس به تصاویر اضافه می‌شوند بنابراین زمانی که می‌خواهید عکس بگیرید اصلا نمی‌دانید محصول پایانی پس از اضافه شدن فیلترها و افکت‌ها جالب از آب در می‌آید یا خیر و البته این مسئله باعث می‌شود قبل از فشردن دکمه شاتر، دوربین و زاویه عکس گرفتنان را با دقت تنظیم کنید. این تفاوت در مقایسه با ثبت تصاویر با استفاده از دیگر اپلیکیشن‌های عکسبرداری یا دوربین‌های دیجیتال بسیار جالب است. ضمنا این اپلیکیشن پس از اضافه کردن فیلترها به کاربر امکان اضافه کردن یک سری استیکرهای جالب به تصاویر را هم می‌دهد و همچنین کاربر در صورت تمایل می‌تواند دیگر فیلترهای عکسبرداری و فیلمبرداری داخل فروشگاه این اپلیکیشن را خریداری کند.

اگر به این دسته از اپلیکیشن‌ها که حال و هوای دوران کودکی را زنده می‌کنند علاقه‌مند هستید، می‌توانید با پرداخت 1.99 دلار این اپلیکیشن جذاب را از اپ‌استور آیتونز خریداری کنید.


می دانی از کدام ورژن macOS استفاده می کنی؟

    نظر

معمولا اپل هر یک سال یک بار ورژنی جدید از سیستم عامل مک خود ارائه می دهد. برای انجام برخی از عملیات نرم افزاری شاید لازم باشد که از ورژن نسخه مک فعال خود مطلع باشید. در این مطلب روشی به شما یاد می دهم که مک فعال روی MacBook, iMac, Mac Mini, یا  Mac Pro خود را شناسایی کنید.

برای دریافت این اطلاعات، در سمت چپ از صفحه خود، آیکون اپل را مشاهده کرده و روی آن کلیک کنید و از میان منوهایی که ایجاد می شود،  About This Mac را کلیک کنید.

وقتی که روی این گزینه که معمولا اولین گزینه از این منو است، کلیک کردید یک پنجره باز می شود که در آن عددی قرار داده شده است. این عدد، ورژن کنونی مک ای است که شما از آن استفاده می کنید.

مثلا به عکس زیر نگاه کنید. این اسکرین شات گویای این است که من از macOS High Sierra نسخه 10?13 استفاده می کنم و از آن جا که حدودا 4 بار سیستم مک خود را آپدیت کرده ام و آخرین بار هم از آپدیت امنیتی بهره مند شده ام، این نسخه به صورت 10?13?4 نمایش داده شده است.

یک نکته: شاید شما از ورژن های خیلی قدیمی تر از مک استفاده می کنید. اگر اینچنین است، ممکن است بجای بکار بردن عنوان macOS از عبارت OS X برای شما استفاده شده باشد.

اگر می خواهید آخرین ورژن را همین حالا داشته باشید و سیستم عامل مک خود را آپدیت کنید، کافی است که به Mac App Store بروید. البته باید سیستم شما همچنان تحت حمایت اپل باشد تا این بروز رسانی صورت بگیرد.

خب برای انجام این کار، در پنجره  About This Mac، روی گزینه Software Update کلیک کنید. با انجام این کار عملیات بروز رسانی گام به گام راه اندازی می شود.

یک روش دیگر برای بروز رسانی مک این است که از طریق آیکون های داک، Mac App Store  را پیدا کرده  و روی ان کلیک کنید.

با استفاده از این بخش می توانید به راحتی آخرین ورژن از macOS را پیدا کنید و آن را دانلود کنید و بعد آن را نصب کنید. اما طبق نکات امنیتی که همیشه گفته می شود، قبل از اینکه شروع به نصب کنید، لطفا از اطلاعات خود یک پشتیبان بگیرید که محتویات خود را از دست ندهید.

آموزش بروز رسانی سیستم عامل مک به نسخه High Sierra

High Sierra ورژنی پر طرفدار از مک است که معمولا برخی دوست دارند از آن استفاده کنند. خب برای اینکه بتوانید نسخه مک خود را به این نسخه بروز رسانی کنید من روش های ساده و گام به گام آن را به شما یاد می دهم.

اول اینکه اطمینان حاصل کنید که قصد تان از بروز رسانی کاملا جدی است.

در درجه دوم، از دیتاهای خود یک بک آپ بگیرید.

وبعد به صفحه بروز رسانی سیستم عامل مک به High Sierra بروید.

خب در صفحه ای که باز می شود در سمت چپ دکمه دانلود را مشاهده می کنید. اینجا یک فایل حجیم قرار دارد. قبل از اینکه شروع به دانلود کنید، میزان ترافیک اینترنتی تان را چگ کنید که بیش از 6 گیگابایت ترافیک در اختیار داشته باشید. بعد از این، باید دقایقی صبر کنید تا فایل دانلود شود. ( من دیشب برای این کار حدود 40 دقیقه وقت صرف کردم )

بعد از این که نسخه مورد نظر را دانلود کردید، installer به طور اتوماتیک اجرا می شود:

پایین این صفحه دکمه Continue را مشاهده می کنید. روی این دکمه کلیک کنید تا عملیات نصب شروع شود.

بعد از این کار، از شما در مورد کاری که می خواهید انجام دهید و امکانات لازم، سوالاتی پرسیده می شود و اگر اطمینان دارید که همه چیز به درستی پیش خواهد رفت، تنظیمات را ادامه دهید.

در نهایت عملیات نصب که به خوبی پیش رفت، از شما سوال می شود که سیستم را ریستارت می کنید یا نه. باید یک ریستارت صورت بگیرد تا سیستم عامل نصب شده به درستی جا بیفتد و اجرا شود.

بدین صورت می توانید از سیستم عامل جدید لذت ببرید.

برای اینکه مطمئن شوید حالا روی نسخه High Sierra در حال کار کردن هستید، می توانید به ایکون اپل در سمت چپ بروید و با  کلیک کردن روی اولین گزینه از زیر منو های همین آیکون از وجود این سیستم عامل مطمئن شوید.

در این باره خوب است که تجربیات خود را در بخش نظرات بنویسید تا کمکی به دوستانی باشد که در این باره با مشکل مواجه می شوند.

منبع : گویا آی تی


6 مورد از برترین ویژگی های ویندوز سرور 2019

مروری بر ویندوز سرور 2019 و اضافه شدن ویژگی هایی برای Hyperconvergence، مدیریت، امنیت، container ها و ….

از آنجایی که مایکروسافت به دنبال آپگرید تدریجی ویندوز سرور است، بسیاری از ویژگی هایی که در ویندوز سرور 2019 معرفی شده است در شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است که به معرفی تعدادی از این ویژگی ها در این مقاله میپردازیم.

ساختار اینترپرایز هایپرکانورج شده (Enterprise-grade hyperconverged infrastructure (HCI) :

قبل از هر چیزی شما را با اصطلاح”هایپرکانورج” آشنا میکنیم: هایپر کانورج به نوعی چارچوب فناوری اطلاعات میگویند که ذخیره سازی، محاسبات و شبکه را در یک سیستم ترکیب میکند تا پیچیدگی دیتاسنتر را کاهش دهد و مقیاس پذیری را افزایش دهد.

با انتشار ویندوز سرور 2019، مایکروسافت سومین سال بروزرسانی پلتفرم HCI را میگذارند. زیرا برنامه آپگرید تدریجی مایکروسافت که اکنون استفاده میشود، انتشار شش ماهه نام دارد که به صورت تدریجی ارائه میشود. علاوه بر این هر چند سال یک بار انتشار اساسی را ایجاد میکند که کانال خدمات بلند مدت (Long-Term Servicing Channel (LTSC)) نام دارد که شامل بروزرسانی های شش ماهه سابق است.

LTSC (کانال خدمات بلند مدت یا به عبارت دیگر بروز رسانی جامع) برای ویندوز سرور 2019 در طول پاییز امسال صورت میگرد که برای اعضای مایکروسافت اینسایدر در دسترس است.

کامپوننت های اساسی HCI (محاسبه، ذخیره سازی و شبکه) از طریق انتشارهای شش ماهه  برای سازمان ها با دیتاسنترها و پلتفرم های مبتنی بر نرم افزار بهبود یافته است، از این جهت ویندوز سرور 2019 برایدیتاسنتر های مبتنی بر نرم افزار (Software defined datacenter) نسخه مهمی به شمار می آید.

با انتشار اخیر این نسخه، HCI در صدر مجموعه کامپوننت هایی که با لایسنس سرور باندل میشوند به شمار می آید. به این معنی که سرورهای اصلی که HyperV را اجرا میکنند بتوانند گنجایش حجم کار را به صورت پویا و بدون قطعی، کاهش یا افزایش دهند.

رابط کاربری ویندوز سرور 2019 :

بسیاری از شرکت ها که نسخه های شش ماهه ویندوز سرور 2016را دریافت میکردند از نبود رابط گرافیکی کاربری برای آن متعجب شدند. انتشار های شش ماهه تنها از ServerCore پشتیبانی میکرد (نسخه ای از ویندوز که رابط گرافیکی ندارد.). با انتشار LTSC ویندوز سرور 2019 شرکت ها موفق به دریافت رابط گرافیک کاربری ویندوز شدند علاوه بر آن میتوانستند نسخه ServerCore را نیز دریافت کنند.

پروژه هونولولو (Honolulu) :

با انتشار ویندوز سرور 2019 مایکروسافت به صورت رسمی پروژه ابزار مدیریت سرور هنولولو (Honolulu server management tool) را انتشار داد. پروژه هنولولو یک کنسول مرکزی است که اجازه مدیریت از طریق رابط گرافیکی و بدون رابط گرافیکی ویندوز سرور 2016 و 2019 و 2012 R2 را میدهد.

استفاده کنندگان از این پروژه از ساده سازی اقداماتی مثل بررسی کارایی، پیکربندی سرور و ایجاد وظایف، و مدیریت سرویس هایی که روی سرور در حال اجرا هستند را گزارش داده اند. این موارد سبب میشوند که مدیران سرور بتوانند مجموعه ای از سرورها را در محیط کاری خود مدیریت کنند.

بهبود امنیت :

مایکروسافت کماکان به ایجاد امنیت built-inادامه میدهد تا به کمپانی ها کمک کند تا مدل امنیتی “انتظار نقص و رخنه” را حل کنند. مایکروسافت فرض میکند که به سرورها و اپلیکیشن های درون دیتاسنتر در حال حاضر نفوذ شده است به جای اینکه به فایروال برای تمامی تهدیدات بسنده کند.

ویندوز سرور 2019 از “محافظ تهدیدات پیشرفته ویندوز دیفندر” (Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP)) برای حفاظت از رخنه های امنیتی بهره میبرد و به صورت اتوماتیک در باره حملات مخرب هشدار میدهد. کاربران ویندوز 10 در ماه های اخیر بیشتر ویژگی های ATP را دریافت کرده اند. این موارد شامل ویژگی هایی مثل بهره بردن از کامپوننت های ذخیره سازی داده، انتقال شبکه (network transport) و جامعیت (security-integrity) برای جلوگیری از نفوذ به ویندوز سرور 2019 است.

Container های کوچکتر و مفید تر :

Container ها در ویندوز سرور 2016 معرفی شدند و به کمک آنها میتوان اپلیکیشن ها را از هم جدا کرد. سازمان ها به دنبال کاهش سربار عملیاتی هستند. ویندوز اینسایدر موفق به افزایش توانایی محاسبات برای بهبود عملیات اپلیکیشن ها بدون هیچ هزینه اضافی در سخت افزار شد.

ویندوز سرور 2019 هسته ای بهینه دارد که سربار ماشین های مجازی را از 50 تا 80 درصد کاهش میدهد. هنگامی که کمپانی موفق به دستیابی به کارایی یکسان بدون هزینه های سخت افزاری بیشتر میشود، در حقیقت موفق بوده است که در هزینه ها صرفه جویی کند.

زیرسیستم ویندوز روی لینوکس :

در دهه پیش کسی به این فکر نبود که لینوکس و مایکروسافت به صورت مشترک با هم کار کنند، اما امروز داستان عوض شده است. ویندوز سرور 2016 سیستم عامل های لینوکسی را به عنوان ماشین های مجازی پشتیبانی میکند و اکنون نیز ویندوز سرور 2019 موفق به ایجاد یک زیر سیستم برای عملی کردن لینوکس روی ویندوز سرور شده است.

زیرسیستم لینوکس عملیات مقدماتی ماشین های مجازی لینوکس را روی ویندوز سرور پشتیبانی میکند و علاوه بر این لایه ای از جامعیت را نیز برای شبکه، ذخیره سازی سیستمی و کنترل های امنیتی لینوکسی ایجاد کرده است. اکنون ویندوز سرور میتواند ماشین های مجازی رمزنگاری شده لینوکسی را پشتیبانی کند. این مورد دقیقا مشابه Shilded VMs برای ویندوز در ویندوز سرور 2016 است، اما این بار Shilded VMs برای لینوکس در ویندوز سرور 2019 پشتیبانی شده است.

کمپانی ها میتوانند از بهینه سازی container ها از طریق پشتیبانی لینوکس روی ویندوز سرور که باعث کاهش هزینه ها از طریق عدم نیاز به چندین پلتفرم زیرساخت میشوند، بهره ببرند.

از آنجایی که اکثر این ویژگی ها در بروز رسانی های چند سال اخیر موجود بودند شاید آن ها تعجب چندانی برای کاربران ایجاد نکنند. ولی علاوه بر این، آپگریدهای تدریجی شش ماهه که مایکروسافت ایجاد کرده است سبب شده است که هنگامی که ویندوز سرور 2019 انتشار یافت، شش تا یک سال منتظر نمانیم تا یک سرویس پک جدید برای حل باگ های آن ارائه شود!

این یک تغییر اساس برای سازمان ها است تا بتوانند خودشان را هرچه زودتر با ویندوز سرور 2019 آداپته کنند و بتوانند بهبود های امنیتی در دیتاسنتر ها، مقیاس پذیری و بهینه سازی نیاز های سخت افزاری را در دنیایی که به سرعت پیشرفت میکند دریافت کنند.

 

منبع : سیسکو هوم 


ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال با افزونه های کروم

    نظر

گوگل در راستای جلوگیری از رمزگشایی توسط افزونه‌هایی که ارزهای دیجیتال را بدون آگاهی و بصورت مخرب کاوش می‌کنند، سیاست جدیدی را برای فروشگاه گوگل کروم پیاده‌سازی کرده که از افزونه‌هایی که در کروم با هدف استخراج ارزهای دیجیتال ثبت شده‌اند، جلوگیری می‌کند.

طی چند ماه گذشته شاهد افزایش ناگهانی افزونه‌های مخربی بودیم که به نظر می‌رسد کاربردهای مفیدی به همراه داشته باشند، در حالی که در این افزونه‌ها بدون اطلاع کاربر در پشت زمینه سیستم اسکریپت‌های استخراج ارز دیجیتال اجرا می‌شود.

ماه گذشته، میانرهای ارز دیجیتال حتی در یک آزمایشگاه سلاح هسته‌ای روسیه و در هزاران وب سایت دولتی یافت شدند. در ماه ژانویه، بدافزارهای استخراج ارز دیجیتال بیش از نیم میلیون رایانه را آلوده کرده‌اند.

تا به حال، تنها آن دسته از افزونه‌های استخراج ارز دیجیتال در فروشگاه وب گوگل مجاز شناخته می‌شدند که به صراحت کاربران را درباره نحوه کارکرد و درآمدشان آگاه کرده‌اند. اگر شرکت گوگل متوجه شود که توسعه‌دهنده بصورت مخفیانه ارز دیجیتال را استخراج کرده و از توان محاسباتی دستگاه قربانی استفاده می‌کند آن افزونه را مسدود می‌کند.

از آنجایی که حدود 90 درصد توسعه دهندگان افزونه‌های استخراج ارز که در فروشگاه وب کروم ثبت شده‌اند، با قوانین مطابقت ندارند. شرکت گوگل تصمیم گرفته است تمام برنامه‌های مرورگر خود را که ارز دیجیتال استخراج می‌کنند را ممنوع کند، حتی اگر برای اهداف قانونی استفاده شوند.

شرکت گوگل اعلام کرده است فروشگاه‌های وب کروم دیگر افزونه‌هایی که ارز دیجیتال را استخراج می‌کنند را نمی‌پذیرد. گوگل در وبلاگ Chromium اظهار داشت که افزونه‌های موجود که ارز دیجیتال استخراج می‌کند از لیست فروشگاه وب کروم در اواخر ماه ژوئن حذف خواهند شد.

با این حال ممنوعیت افزونه‌های استخراج ارز دیجیتال تاثیری روی دیگر ارزهای دیجیتال و افزونه‌های مرتبط با بلاک چین از قبیل چک کننده قیمت بیت کوین، مرورگرهای بلاک چین و مدیریت کیف پول‌های دیجیتال نخواهند داشت.

بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، گوگل اشاره کرد که حرکت جدید آن‌ها گام رو به جلوی دیگری است برای مطمئن ساختن کاربران کروم که می‌تواند از مزایای افزونه‌ها بدون اینکه در معرض خطرات پنهان قرار گیرند، استفاده کنند. اگر چه ممنوع کردن افزونه‌های استخراج ارز دیجیتال گام بزرگی است اما این ممنوعیت نمی‌تواند بطور کامل مشکل را حل کند چرا که مهاجمان به طور فزاینده‌ای در حال توسعه راه‌هایی برای پنهان‌سازی قابلیت استخراج ارز دیجیتال در افزونه‌های وب کروم هستند تا فروشگاه وب گوگل پذیرفته شود.

این ممنوعیت کمتر از یک ماه پس از اعلام برنامه‌های گوگل برای ممنوعیت تبلیغات مربوط به رمزنگاری، اعلام شد. گوگل اولین شرکتی نیست که ممنوعیت نقض قوانین مربوط به رمزنگاری مجاز را اعمال می‌کند. در ماه گذشته، توییتر نیز برنامه خود را برای جلوگیری از تبلیغات مربوط به رمزپول‌ها اعلام کرد و در ماه ژانویه، فیس بوک تمام تبلیغات رمز پول‌ها را ممنوع کرد، از جمله Bitcoin و ICOs.

منبع  : گویا آیتی 


مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است

مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است

وزیر ارتباطات با اعلام این خبر که مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است، گفت ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده توسط بانک مرکزی بدین منظور نیست که به کارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت دارد.

ارزهای دیجیتال یا مجازی علاوه بر ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود و تسهیلاتی که می‌توانند ایجاد کنند، می‌توانند مخاطراتی برای سیستم‌های پولی و امنیتی کشور نیز داشته باشند. اخیرا بانک مرکزی ایران اطلاعیه‌ای منتشر کرد که بر اساس آن به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمامی مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مورد این مصوبه و ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال گفت:

مصوبه بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار اصلی پولی و مالی کشور در مورد ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین که به بانک‌ها و صرافی‌ها اعلام شده و استفاده از این ارزها را ممنوع کرده است، بدین منظور نیست که به‌کارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت دارد.

آذری جهرمی به پروژه مشترک با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه پولی و مالی بانک مرکزی و پست بانک ایران اشاره کرد و افزود در جلسه مشترک هفته گذشته که برای بررسی میزان پیشرفت این پروژه برگزار شده بود، اعلام کردند که مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است.

وزیر ارتباطات همچنین اظهار کرد نتیجه تحقیق در مورد ارز دیجیتال ملی باید به سوالاتی در بخش‌های مختلف تبدیل شود تا در حالت‌های مختلف به مدل برسیم که بعد از آن پیاده‌سازی بشود. به گفته آذری جهرمی، در برابر ارز دیجیتال، برگشت به عقب معنی ندارد، چرا که پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) است و به همین دلیل باید آن را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم. وی در ادامه افزود نگرانی بانک مرکزی ناشی از خروج ارز و آسیب دیدن مردم و موضوعات این چنینی است که بر همین اساس تصمیم گرفتند تا خرید و فروش بیت کوین را ممنوع کنند. بیت کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده پیکره اینترنت دنیا مبتنی بر بلاک چین خواهد بود.

فراخوان برای طراحی ارز دیجیتال ملی

وزیر ارتباطات پیش از این نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود دنیا در حال تحول است و یکی از این تحولات، ارزهای دیجیتال هستند. رویکرد انفعالی درباره فناوری و انتظار دستگاه‌ها از یکدیگر طبیعتا باعث عقب ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد. بر همین اساس در جلسه‌ای با هیئت مدیره پست بانک ایران، قرار شد این بانک با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، اولین ارز دیجیتال ملی را به صورت آزمایشی پیاده‌سازی و این مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور عرضه کند. فراخوان اولیه منتشر شده و کسانی که می‌توانند به ما در این حوزه کمک کنند انتخاب خواهند شد.

 

منبع:گجت نیوز